Βασίλης Κανάρας

Σπούδασε κιθάρα με τον Γεράσιμο Μηλιαρέση, τον Γιάννη Ηλιόπουλο, τον Ευάγγελο Μπουντούνη, τον Ευάγγελο Ασημακόπουλο και τον Κώστα Κοτσιώλη και θεωρητικά με τον Γιώργο Σιωρά.

Παρακολούθησε πολλά σεμινάρια, με καθηγητές όπως οι : L.Brouwer, H.Kappel, O.Ghiglia, J.Castro-Balbi, W.Lendle, A.Carlevaro, R.Aussel, T.Miller-Pering.

Έχει δώσει ατομικά ρεσιτάλ και έχει συμπράξει σε πολλές συναυλίες με διάφορα σύνολα μουσικής δωματίου σε Φεστιβάλ πολλών Ελληνικών πόλεων.

Επίσης, έχει εμφανιστεί επανειλημμένα στο Φεστιβάλ Κιθάρας Βόλου και στην Αθήνα στις αίθουσες Φ.Νάκας, Εθνική Λυρική Σκηνή, Παρνασσός. Στην Κωνσταντινούπολη (Μέγαρο – Πανεπιστήμιο) και στο Wroclaw της Πολωνίας.

Εκπροσώπησε με ομάδα μαθητών του την Ελλάδα το 2001, στο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ « GOLDEN FERRY» ΣΤΟ Socchi της Ρωσίας. Έχει συμπράξει με την συμφωνική ορχήστρα της ΕΡΤ( Μέγαρο Μουσικής- αφιέρωμα στον Μάνο Χατζιδάκη, Ηρώδειο- The Lord of the Rings.)

Συμμετείχε στην ηχογράφηση τεσσάρων (4) CD με την μαντολινάτα « Διονύσιος Λαυράγκας» με θέματα από το πολυφωνικό, Ελληνικό τραγούδι- οπερέτες. Είναι ιδρυτής του κιθαριστικού  κουιντέτου « ΕΨΙΛΟΝ» με το οποίο ηχογράφησε έργα του Χρήστου Νικολόπουλου για πέντε κιθάρες, δίσκος που κυκλοφορεί από τον Μάρτιο του 2006 από την MBI-LEGED.

Έχει συμπράξει ως σολίστ με τη συμφωνική ορχήστρα « Νικόλαος Μάντζαρος», εκτελώντας το κοντσέρτο Andaluaz του Joaquin Rordigo.

Μεγάλο μέρος της δραστηριότητας του το αφιερώνει στη διδασκαλία. Από το 1987 μέχρι το 2005 δίδαξε ανελλιπώς στο Διεθνές Φεστιβάλ Κιθάρας Βόλου και τα τελευταία χρόνια στο σεμινάριο του Δημοτικού Ωδείου Καρδίτσας και της Δημοτικής Σχολής Σπάτων.

Είναι καθηγητής κλασικής κιθάρας στο Δημοτικό Ωδείο και στην Δημοτική Μουσική Σχολή Σπάτων.

Έχει δημιουργήσει τάξεις ικανότατων κιθαριστών από τους οποίους έχουν ολοκληρώσει στις σπουδές τους 30 διπλωματούχοι και πτυχιούχου μαθητές που ακολουθούν επιτυχημένη επαγγελματική και καλλιτεχνική καριέρα, ενώ πολλοί έχουν επανειλημμένα βραβευτεί ( 80 βραβεία σε Πανελλήνιους και Διεθνείς διαγωνισμούς κιθάρας).