Ανδρέας – Ρολάνδος Θεοδώρου
Ο Ανδρέας – Ρολάνδος  Θεοδώρου γεννήθηκε στην Κέρκυρα το 1981.

Πήρε τα πρώτα του μαθήματα στο τρομπόνι στην ηλικία των 7 ετών από τον πατέρα του Μιχάλη Θεοδώρου.

Αργότερα φοίτησε στην Φιλαρμονική Εταιρία Μάντζαρος, όπου μαθήτευσε δίπλα στον Όθωνα Γκόγκα.

Το 1993 συνέχισε τις σπουδές του στο τρομπόνι στο Μουσικό Σχολείο Κέρκυρας και αργότερα στο Ωδείο της Κέρκυρας με δασκάλους τον Σταμάτη Κρητικό και Σπύρο Φαρούγγια από το 1996 έως το 2000, όπου και έλαβε το δίπλωμα του με άριστα και διάκριση.

Το 2000 πήρε το Β’ βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Πνευστών στην Θεσσαλονίκη.

Υπήρξε μέλος της Ευρωπαϊκής Ορχήστρας Νέων τα έτη 1999,2000 και 2006 και συμμετείχε σε εργαστήρια δίπλα σε σπουδαίους μουσικούς από όλο τον κόσμο όπως John Marcellus, Ingemar Roos, Scott Hartman, Jonas Bylund, Ian Bousfield, Otmar Ginkswinkler, Michel Becquet, Jorgen van Rijen, Enrique Crespo καθώς και εργαστήρια μουσικής δωματίου δίπλα στους Vincent di Martino, Roger Bobo και τους Brass Brothers.

Έχει εμφανιστεί ως σολίστ σε συναυλίες του Μουσικού Σχολείου Κέρκυρας, της Φιλαρμονικής Εταιρίας Μάντζαρος, της Φιλαρμονικής της Λάρισας και της Κρατικής Ορχήστρας Θεσσαλονίκης.

Ήταν μέλος της Λυρικής Σκηνής ως το 2004 και σήμερα είναι μέλος της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών και διδάσκει στο Διεθνές Ωδείο Αθήνας.