Λαρίσα Ζιχάρεβα

Καθηγήτρια  ακορντεόν

Γεννήθηκε στην Ουκρανία. Σπούδασε μουσική από 8 χρονών. Έχει τελειώσει το Ωδείο και τη Κρατική Μουσική Σχολή στην πόλη Λουγκάνσκ (Ουκρανία). Τις ανώτατες σπουδές έκανε στην Ακαδημία της Μουσικής του Α.Λουνατσάρσκι  στο Μίνσκ (Λευκορωσία) στις ακόλουθες ειδικότητες:

1.   Ακαδημαϊκό  ακορντεόν (ερμηνεύτρια κονσέρτων, καθηγήτρια) και

2.   Διευθύντρια της ορχήστρας.

Εκεί έχει κάνει και τις μεταπτυχιακές σπουδές στην ειδικότητα  «διεύθυνση ορχήστρας». Όλα τα πτυχία της τα έχει πάρει με βαθμό «άριστα». Τα πτυχία της είναι αναγνωρισμένα από το Ελληνικό κράτος.

Η κ.ZHYKHAREVA L.είναι έμπειρη καθηγήτρια. Επί 18 χρόνια δούλεψε στην Κρατική Μουσική Σχολή του Λουγκάνσκ, όπου επιτυχώς δίδασκε ακορντεόν και τη διεύθυνση της ορχήστρας.

Στην Ελλάδα βρίσκεται από το 2000. Έχει πολλές και επιτυχείς συνεργασίες με διάφορα ελληνικά καλλιτεχνικά και θεατρικά σύνολα, π.χ.  «CAMERTON» του Α. Χριστίδη, «ΘΕΑΤΡΟ ΔΡΟΜΟΥ» του Ν. Χατζιπαππά. Από το 2006 είναι μέλος της Μαντολινάτας Εξαρχείων

«Ο ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΛΑΥΡΑΓΚΑΣ» (ακορντεόν και ενορχήστρωση). Συμμετέχει σε συναυλίες με πολλούς τραγουδιστές σε όλη την Ελλάδα.

Εξίσου επιτυχώς ασκεί την ειδικότητα της καθηγήτριας του ακορντεόν. Στο Διεθνές Ωδείο της Ηλιούπολης εργάζεται από το 2007. Η ποιότητα της δουλειάς της αποδεικνύεται με τις επιτυχίες των μαθητών της. Έτσι ο Α.Σιούτης, μαθητής τής κατωτέρας του Διεθνούς Ωδείου έχει πάρει το Κύπελο της Ελλάδος στον 3το Πανελλήνιο Διαγωνισμό του ακορντεόν στη Κοζάνη το 2009 και τη 2η θέση στον 1ο Διεθνή Διαγωνισμό του ακορντεόν στη Κοζάνη το 2010. Ενώ η άλλη μαθήτριά της η Α.Βαβάτσικα (μαθήτρια της ανωτέρας του Ωδείου «ATHENAEUM», στο οποίο η κ. ZHYKHAREVA L. εργάζεται ταυτόχρονα) βραβεύτηκε με 3ο βραβείο στο 1ο Διεθνή Διαγωνισμό του ακορντεόν στη Κοζάνη το 2010.

Η καθηγήτρια του Διεθνούς Ωδείου Ηλιούπολης κ. ZHYKHAREVA L. εκτός από τα μαθήματα ακορντεόν, μπαγιάν έχει τις ακόλουθες ειδικότητες:

1. Διεύθυνση της ορχήστρας

2. Ενορχήστρωση (ορχήστρα λαϊκών οργάνων, διάφορα ενόργανα σύνολα)

Μπορείτε ακόμα να επισκεπτείτε το προσωπικό της site για περαιτέρω πληροφορίες:

www.larysa.gr