Παναγιώτης Χρ. Λαμπρόπουλος

ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ – ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ:

1986-2001: Ξεκινάει τις σπουδές του στο Διεθνές Ωδείο Αθήνας στην κλασική κιθάρα με δάσκαλο το Βασίλη Καναρά όπου και παίρνει το δίπλωμα με Άριστα παμψηφεί και με διάκριση.
Συνεχίζει με σπουδές στα Ανώτερα Θεωρητικά με δασκάλους το Γιώργο Σιωρά και Γιάννη Κεκεδάκη όπου και παίρνει διπλώματα Αρμονίας και Αντίστιξης με Άριστα Παμψηφεί.
Ολοκληρώνοντας τις σπουδές του στην κλασική κιθάρα ασχολείται με τη μελέτη άλλων έγχορδων μουσικών οργάνων όπως: ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα, μαντολίνο, μαντόλα, μαντολοντσέλλο, μπουζούκι, τζουράς και ούτι.

ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ:

Από το 1990-2001 παίρνει μέρος ως παίκτης και ως ακροατής σε διάφορα φεστιβάλ κιθάρας ( Δήμου Βόλου, Δήμου Χαλκίδας κ.α)  με δασκάλους σπουδαίους σολίστες όπως: Κ.ΚΟΤΣΙΩΛΗΣ, J.CLERCH, J.MOREL, T.MULLER PERING, A.DESIDERIO, H.KAPPEL.

ΒΡΑΒΕΙΑ – ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ:

Από το 1991 παίρνει μέρος σε διαγωνισμούς κλασσικής κιθάρας ανά την Ελλάδα.
Το 1993 κερδίζει το 1ο βραβείο στο Διεθνές Φεστιβάλ Κιθάρας  Βόλου στην κατηγορία νέων. Το 2000 βραβεύεται με έπαινο από το Δήμο Ηλιούπολης για τη     συμμετοχή του στο αφιέρωμα για τους νέους δημιουργούς της Ηλιούπολης στην κλασσική και έντεχνη μουσική όπου  συμμετείχε με το κιθαριστικό τρίο «Γένεσις» εκτελώντας     δικές τους συνθέσεις.
ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ –ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ : Έχει συμπράξει ως σολίστ κιθάρας και μαντολίνου και είναι μέλος στις συμφωνικές ορχήστρες : «Νικόλαος Μάντζαρος» και ο « Μάνος Λοίζος» ερμηνεύοντας
Κονσέρτο για κιθάρα και μπαντονεόν του Astor Piazzola( κιθάρα)
Κονσέρτο ANDALUZ για 4 κιθάρες του Joaquin Rodrigo ( κιθάρα)
Κονσέρτο in G του Antonio Vivaldi ( μαντολίνο).
Κονσέρτο in D του Antonio Vivaldi ( μαντολίνο).
Με τις παραπάνω ορχήστρες εμφανίζεται σε συναυλίες ανά την Ελλάδα.
Είναι μέλλος του κιθαριστικού κουιντέτου «EPSILON» και στις ορχήστρες νυκτών εγχόρδων ( μαντολινάτες) «ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΛΑΥΡΑΓΚΑΣ» και «ΑΤΤΙΚΑ» με εμφανίσεις, ως κιθαρίστας και μαντολονίστας, σε αίθουσες και θέατρα της Αθήνας ( Μέγαρο Μουσικής, Εθνική Λυρική Σκηνή, θέατρο «Ακροπόλ», θέατρο «Παλλάς», αίθουσα «Παρνασσός», πολλών άλλων επαρχιακών πόλεων ( Θεσσαλονίκης, Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη, Βέροια, Γιάννενα, Βόλος, Λαμία, Χαλκίδα, Ναύπλιο, Σπάρτη, Πάρος, Άνδρος, Αστυπάλαια, Σύρος, Ρόδος κ.α) και στην Κωνσταντινούπολη.
Έχει υπάρξει μέλος της «ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑΣ» της Ν. Ιωνίας του Βόλου με εμφανίσεις ανά την Ελλάδα και συνεργασίες με γνωστούς ερμηνευτές του ελληνικού παραδοσιακού και έντεχνου τραγουδιού όπως Γ. Νταλάρας, Γλυκερία, Δ. Μητροπάνος,  Κ. Μακεδόνας, Π. Γαϊτάνος, Π. Θαλασσινός, Ε. Βιτάλη, Μ. Τσέρτος, Αγάθωνας, Χ. Αηδονίδης κ.α.

ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ- ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ:
3 cd  από ζωντανά ηχογραφημένες συναυλίες της ορχήστρας «ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΛΑΥΡΑΓΚΑΣ» με αφιερώματα σε «παλιούς» σπουδαίους Έλληνες δημιουργούς ( 1997,1999 και 2001).
Το άλμπουμ «ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ» του Χρ. Νικολόπουλου από ζωντανή ηχογράφηση στη Λυρική Σκηνή ( 2002).
Το άλμπουμ «ΣΜΥΡΝΗ» με την «ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΙΝΑ» της Ν. Ιωνίας ( 2003).
Το άλμπουμ «Των αγγέλων οι κιθάρες» του Χρ. Νικολόπουλου με το κιθαριστικό κουιντέτο «EPSILON» ( 2006).
Ηχογράφηση του τελευταίου άλμπουμ της Μαρίζας Κώχ, αφιερωμένο στα παιδιά, ως σοίστ κιθάρας και μαντολίνου ( 2010) το οποίο αναμένεται να κυκλοφορήσει.
Το άλμπουμ «Πέτρινο δάκρυ» του Δημήτρη Παπαποστόλου ως σολίστ κιθάρας και μαντολίνου (2010).

ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ:

Από το 1998 έχει εργαστεί ως δάσκαλος και καθηγητής κιθάρας και μαντολίνου σε Ωδεία και Μουσικές Σκηνές της Αττικής και της Περιφέρειας. (Φθιωτικό Ωδείο Λαμίας, Ωδείο «Tchaikovsky» Καλλιθέας, Ίδρυμα «Κυδωνιέος» Χώρας Άνδρου).
Έχει εργαστεί ως καθηγητής μουσικής σε δημόσια σχολεία ( 28ο Δημοτικό Σχολείο Πειραιά και 3ο Δημοτικό Αγίας Παρασκευής).
Από το 2002 είναι καθηγητής στο Διεθνές Ωδείο Αθήνας και στη Δημοτική Σχολή Σπάτων.

ΑΛΛΕΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ :

Εκδίδει το εκπαιδευτικό βιβλίο κλασσικής κιθάρας «Οι 100 ωραιότερες επιλογές για κιθάρα» των εκδόσεων του οίκου «Νάκας» (2006).
Έχει ηχογραφήσει για τη ραδιοφωνία και την τηλεόραση.
Γνώστης μουσικών προγραμμάτων για Η/Υ «FINALLE», “Q BASE”.
Panayiotis Lambropoulos
Panayiotis was born in 1978 in Athens. He began his musical studies in classical guitar in 1986 under Vassilis Kanaras at the International Conservatory of Athens. In 2001 he graduated with distinction, unanimously receiving a First Class Diploma. He later studied advanced music theory under the professors Yiorgos Siorras and Yiannis Kekedakis. He has attended J.Clerch, J.Morel, T.Muller Pering, A.Desiderio and many others. In 1993 he won 1st Prize at Volos Music Festival.
When he finished his studies in classical guitar he studied acoustic and electric guitar, mandolin, mandola, mandoloncello, mpouzouki, tzouras and oud.
He has joined forces as a soloist of classical guitar and mandolin in several orchestras ( Nikolaos Mantzaros Symphony Orchestra, Dionysius Lavrangas and Attika Plugged String Orchestras) and has boasted a great number of concerts in Greece and abroad.
He has recorded three albums with Dionysius Lavrangas String Orchestra dedicated to great Greek composers ( 1997-2001), the album “ Diadromes” of Chr.Nikolopoulos (2002), the album “ SMYRNE” with the Estoudiantina of N.Ionia (2003), the album “Angels guitars” of Chr.Nikolopoulos with the guintet EPSILON (2006), the albums “Khdgdhfhhdfh” of Mariza Kwx (2009) and “Tear of Stone” of Dim.Papapostolou (2010) as guitar and mandolin solist.
He is the author of the practicing book “ The 100 nicest selections for guitar” ( Nakas Publishing).
Since 1998 he has been teaching guitar and mandolin at the international Conservatory of Athens and the Municipal Conservaroty fo Spata.